Perczel Olivér a Non Plus Ultra című műsor vendége volt, ahol Magyarország 1919-1920-as román megszállásáról és a "románterror"-ról beszélgetett Pataki Tamással.
Vajon mennyire jelentett súlyos megpróbáltatást a román megszállás a magyar lakosságnak? Hasonló károkat szenvedtek-e el a lakosok a különböző tájakon? Mi zajlott Erdélyben, a Tiszántúlon, a Duna-Tisza közén, Budapesten és a Dunántúlon? És egyáltalán miért történt Magyarország románok általi megszállása és volt-e következménye?
Perczel Olivér és Papp István beszélgetnek az 1919-es évről a Jaffa Kiadó podcastjában. Hogyan és milyen fázisokban érte egyáltalán a háború utáni zavaros eseményekkel sodródó országot román megszállás? És hogyan emlékezhetünk méltóképpen a megszállás áldozataira?
Az MNL Csongrád-Csanád Vármegyei Levéltára nagy tisztelettel meghívja Önöket Perczel Olivér "Román világ Magyarországon" című kettős könyvbemutatójára, amely 2025. február 18-án kedden 16 óra 30 perckor kezdődik a Somogyi-könyvtár klubhelyiségében (Dóm téri épület, ruhatár mellett, alagsor).
"Az első világháborút lezáró fegyverszünet a Monarchia szétesését és a több mint ezer éve fennálló történelmi Magyarország végét jelentette. A térséget az antant által létrehozott utódállamok hadseregei foglalták el. Közülük a román csapatok térhódítása bizonyult a legnagyobb mértékűnek, és az ország román megszállása hozta el a magyar társadalom számára a háború borzalmait, következményeit. A lövedékek tényleges pusztításai, a nyilvános kivégzések és a megalázó botozások, valamint a javak elszállítása a nyomasztó hétköznapok részévé váltak. A dicstelen, traumatikus időszakot azonban az elmúlt száz év rendszerei félremagyarázták vagy elhallgatták, részleteit mindmáig homály fedi, mítoszok, legendák, tudatlanság és harag övezi."
E korszakról tudhatunk meg többet a megyéből származó Perczel Olivér történész-levéltáros két nemrég megjelent kötetéből, "A román-magyar háború és a román katonai megszállás magyar áldozatai (1919-1920)" és az "Egy megszállás anatómiája. Román világ Magyarországon" című munkákból.
Perczel Olivér doktori fokozatát az ELTE Történelemtudományi doktori iskolájában szerezte. Budapest Főváros Levéltárának főlevéltárosa, az Erőszakkutató Intézet kutatója.
Beszélgetőtársa, Tóth Marcell az MNL Csongrád-Csanád Vármegyei Levéltárának levéltárosa, a PTE Interdiszciplináris Doktori Iskolájának doktorandusza.
A könyvek a helyszínen megvásárolhatóak, illetve dedikálja azokat a szerző.
